Dlaczego cena kawy wciąż rośnie?

Tym razem zabieramy Was do krajów – producentów, rozmawiamy o problemach na farmach i tym, jak przenoszą się one na ceny kawy w naszych sklepach i kawiarniach.

Jola Czermińska i Karina „Karo” Gmurkowska z 88 Graines opowiadają o trudnym życiu na farmach, zmianach w stylu życia pracowników rolnych oraz – oczywiście – o wpływie światowego kryzysu na ceny kawy, które na codzień odczuwamy kupując kawę.

Brakuje ludzi do pracy. Nie tylko na plantacjach, ale też w portach. Brakuje kontenerów. Co się dzieje i – co równie ważne – czy i kiedy sytuacja wróci do normy?
Jola Czermińska jest sceptyczna. Mówi, że w tym sezonie w Gwatemali producenci stracili ok. 20% zbiorów tylko dlatego, że brakowało rąk do pracy. To jeden z wielu krajów Ameryki Centralnej, który boryka się z odpływem pracowników do USA – pandemia sprawiła, że kraj ten zaczął przyznawać lekką ręką wizy pracownicze dla mieszkańców tej części świata.

 

Karina przypomina też, że praca na farmach to bardzo ciężka praca – w całości ręczna, w wysokich górach, z mnóstwem dźwigania. Część farm może wkrótce przestać istnieć, bo młode pokolenie nie chce pracować w tak trudnych warunkach. W miejscach, gdzie nie ma zasięgo sieci komórkowej i internetu, czasem nawet brak prądu.
Kolejna sprawa to logistyka – kontenery z kawą potrafią stać w portach po pół roku…
Do tego inflacja, ceny walut i wiele innych kwestii.
Karina Gmurkowska uważa, że palarnie zaczną upadać albo łączyć się w swego rodzaju „spółdzielnie”.

Partnerem Podcastu o kawie jest Coffee Machines Sale, dostawca wyposażenia dla palarni kawy.
Coffee Machines Sales

 

Posłuchaj również odcinka 88 graines importerzy 2.0

Related Posts