Jak dbać o ekspres do kawy?

12.12.2021


Automatyczny ekspres do kawy potrafi za naciśnięciem jednego przycisku „wyczarować” kawy, które znamy z kawiarnianych menu. Warto jednak pamiętać, że wymaga on regularnej troski, jeśli ma latami niezawodnie serwować smaczne napoje. Dobra wiadomość jest taka, że urządzenie komunikatami wyświetlanymi na ekranie daje sygnał o konieczności pielęgnacji.

Prezentujemy krótki przewodnik konserwacji ekspresu na przykładzie modelu KRUPS Intuition Preference Plus.

Po każdej kawie mlecznej należy przeprowadzić szybkie płukanie systemu spieniania mleka. Zajmuje ono zaledwie chwilę, a ekspres sam poprosi nas o jego przeprowadzenie.

Wystarczy odłączyć rurkę doprowadzającą mleko do urządzenie i przepłukać ją pod bieżącą wodą. W tym czasie ekspres sam oczyści gorącą wodą swój moduł spieniania mleka.

Szybkie płukanie systemu spieniania mleka.

Głębokie czyszczenie systemu spieniania mleka

Regularnie, np. na koniec dnia, należy wykonać ręczne głębokie czyszczenie systemu spieniania mleka. Zajmuje ono około 5 minut, ale to dzięki niemu zawsze będziemy mieli idealnie przygotowane cappuccino czy latte.

Wymaga zdemontowania systemu cappuccino (w przypadku KRUPS Intuition Preference pod zaślepką z logo marki znajduje się kod QR, który prowadzi do filmu instruktażowego), rozebrania go i wyczyszczenia gąbką z łagodnym środkiem myjącym, a następnie przepłukania gorącą wodą. Do operacji przydatne będą też znajdujące się w pudełku wraz z ekspresem: specjalna igła czyszcząca (ukryta pod zaślepką) oraz akcesorium do czyszczenia rurki. Dodajmy, że należy podążać za wskazówkami wyświetlanymi przez ekspres i koniecznie zainstalować nowy filtr w pamięci urządzenia.

Opróżnianie pojemnika na fusy

Co jakiś czas ekspres poprosi o opróżnienie pojemnika na fusy. Można wyrzucić je do kosza z odpadkami do kompostowania (bio).

Warto regularnie czyścić pojemnik na fusy ciepłą wodą z detergentem, a następnie delikatnie wytrzeć do sucha szmatką lub papierowym ręcznikiem.

Można wyrzucić fusy jeszcze przed pojawieniem się odpowiedniego komunikatu (np. przed dłuższą nieobecnością w domu), ale należy to zrobić przy włączonym ekspresie, by urządzenie zapamiętało fakt opróżnienia pojemnika.

Opróżnianie pojemnika na fusy.

Opróżnianie tacki ociekowej

Gdy czerwone pływaki podniosą się do góry oznacza to, że czas opróżnić tackę ociekową. Wodę można wylać do zlewu.

Należy regularnie czyścić tackę ciepłą wodą z detergentem, a następnie delikatnie wytrzeć ją do sucha szmatką lub papierowym ręcznikiem.

Opróżnianie tacki ociekowej.

Wymiana filtra do wody

Ekspres wyposażony jest w filtr do wody Claris. Dzięki niemu można korzystać ze standardowej wody z kranu. Po około dwóch miesiącach ekspres poinformuje, że należy wymienić filtr do wody. Ekspres automatycznie przygotuje nowy filtr do pracy.

Przy okazji wymiany filtra warto wymyć pojemnik na wodę.

Zbiornik na wodę z zamontowanym filtrem.

Automatyczne czyszczenie ekspresu

Średnio trzy razy w roku ekspres wyświetli komunikat o konieczności przeprowadzenia automatycznego czyszczenia z wykorzystaniem tabletki czyszczącej. Operacja zajmuje kilkanaście minut.

Ekspresy KRUPS nie wymagają skomplikowanego demontażu i czyszczenia bloku zaparzającego!

Automatyczne czyszczenie ekspresu.

Odkamienianie ekspresu

Co jakiś czas – w zależności od częstotliwości użycia i twardości wody – ekspres poprosi o odkamienianie. Program trwa ok. 20 minut i wymaga użycia dedykowanego odkamieniacza (rozpuszczanego w zbiorniku z wodą).

Konrad Konstantynowicz i Paweł Kwiatkowski – Podcast o kawie

Zapraszamy do wysłuchnia specjalnego odcinka naszego podcastu Jak wybrać ziarno do ekspresu automatycznego?

Odcinek podcastu oraz arktykuł powstał dzięki marce KRUPS, która jest nie tylko sponsorem odcinka, ale również producentem ekspresów do kawy KRUPS Intuition z intuicyjnym dotykowym wyświetlaczem. 

Ekspres oraz wszystkie niezbędne akcesoria kupisz w oficjalnym sklepie internetowym krups24.pl
Szczegółowy opis ekspresu na stronie krups24.pl
Informację jak konserwować ekspres sprawdzisz nas stronie zadbajokrups.pl/intuition

#czasnakawe #krupspl

Related Posts